Szanowni Państwo,

dnia 14.02.2023 roku opublikowana została nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Znajdą ją Państwo pod adresem:

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/295

Znowelizowane przepisy przedłużają do końca 2023 roku mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla podmiotów uprawnionych:

  • gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych;
  • innych podmiotów dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych na potrzeby gospodarstw domowych, które złożyły oświadczenie, o którym mowa w art. 5 Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw;
  • innych podmiotów użyteczności publicznej wyszczególnionych w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy – które złożyły oświadczenie, o którym mowa w art. 5 Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Od dnia 01.03.2023 roku Spółka PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa będzie stosowała w rozliczeniach z Odbiorcami najbardziej korzystne dla nich ceny:

1.System cen ciepła z rekompensatą

Obowiązujące dotychczas przepisy wprowadziły tzw. średnie ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą dla podmiotów uprawnionych na okres od 01.10.2022 r. do 30.04.2023 r.

System cen ciepła z rekompensatą oznaczał, że cena wytwarzania ciepła (bez uwzględniania stawek opłat za usługi przesyłowe) pobierana od Odbiorcy nie mogła przekroczyć określonej w ustawie wartości:

  • 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w źródłach opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym,
  • 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

Nowelizacja ustawy z dnia 14.02.2023 r. wprowadziła zmianę, na podstawie której od 01.03.2023 r. cena ciepła z rekompensatą nie będzie mogła przekroczyć ww. wartości, jednak będzie ona uwzględniała również opłaty za usługi przesyłowe; cena ciepła z rekompensatą będzie dotyczyła wszystkich składowych opłat ponoszonych przez Odbiorcę, będącym podmiotem uprawnionym.

2. System maksymalnej ceny dostawy ciepła

System maksymalnej ceny dostawy ciepła – jeśli do 31 grudnia 2023 roku nastąpi wzrost cen dostawy ciepła, obejmujący wszystkie składniki opłat, większy niż 40% w stosunku do cen z 30.09.2022 r., Odbiorca, będący podmiotem uprawnionym, nie zostanie obciążony wzrostem kosztów wyższym niż 40%.

3. System ceny dostawy ciepła z taryfy dla ciepła

Jeżeli poziom cen z taryf dla ciepła nie osiągnie ani poziomu cen z rekompensatą, ani poziomu maksymalnego wzrostu ceny, czyli o 40% – w rozliczeniach stosowane będą ceny i stawki opłat zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w taryfach dla ciepła.

Aktualne ceny dostawy ciepła do stosowania w rozliczeniach z Odbiorcami PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa są opublikowane na stronie internetowej Spółki pod adresem: https://www.ptep.pl/dla-klienta/taryfy

Oświadczenia złożone przez Odbiorców przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, dla mechanizmu średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, zachowują ważność – Odbiorcy nie muszą składać nowych oświadczeń.

Wnioskodawca

(lub nr zlecenia)

pracownika PTEP nadzorującego/realizującegoumowę

Pracownik Wnioskodawcy składający wniosek:

Dane użytkownika, któremu ma zostać przydzielona karta (dalej: Użytkownika):

Wnioskowany okres ważności karty F:

Oświadczenie Wnioskodawcy

Osoba dla której wnioskowana jest karta identyfikacyjna została poinformowana przez pracodawcę,że jej dane osobowe będą przetwarzane przez PGNIG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A. z siedzibąJastrzębiu Zdroju przy ul. Rybnickiej 6c.

Wnioskowany użytkownik karty identyfikacyjnej nie był karany za spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz zabór mienia na terenie PGNIG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A.