zdjęcie

Wczoraj, 16.05.2013 r. wiceprezes JSW SA Grzegorz Czornik i Tomasz Gawlik, prezes Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, w obecności wielu gości, uruchomili nowy układ wysokosprawnej kogeneracji, silnik zbudowany na terenie Koksowni Nowa Częstochowa.

Jest to pierwsza w Polsce instalacja silnikowego zespołu prądotwórczego zasilana gazem koksowniczym, której generalnym wykonawcą był Energomontaż Zachód z Wrocławia, a zadanie w znacznej części zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, który docenił wysokie walory proekologiczne przedsięwzięcia. Prezes Gabriela Lenartowicz m.in. dokonała symbolicznego przecięcia wstęgi.

Spółka Energetyczna Jastrzębie w wysokim stopniu opanowała eksploatację podobnych agregatów prądotwórczych zasilanych gazem z odmetanowania kopalń. Wyprodukowany w urządzeniach technologicznych gaz koksowniczy ma zdecydowanie różniący się skład od gazu z odmetanowania i uważa się go jako bardzo trudny do zagospodarowania w tego typu instalacjach. Nowatorskim rozwiązaniem w stosunku do zainstalowanych już układów jest zabudowa parowego kotła odzysknicowego w miejsce wodnego.

Układ kogeneracyjny składa się z agregatu prądotwórczego z silnikiem TCG 2032 i generatorem o mocy 2,93 MWe, instalacji zasilania gazem, systemu wyprowadzenia mocy, układu odbioru ciepła w postaci gorącej wody i pary, układu sterowania i wizualizacji, układu chłodzenia awaryjnego, układu wentylacji i wyprowadzenia spalin, powietrza rozruchowego i zewnętrznego układu olejowego. Całość została umiejscowiona w nowym, wolno stojącym budynku, który został wyposażony w instalację wykrywania gazu oraz instalację przeciwpożarową. Układ gazowego silnikowego agregatu prądotwórczego generuje: moc elektryczną na stałym poziomie 2,93 MWe, moc cieplną w wodzie na potrzeby Stacji Uzdatniania Wody (układ Koksowni)  2,01 MWt,, moc cieplną  w parze technologicznej (temp. ok. 2000C, strumień ok. 2 t/h) 1,25 MWt., zużycie gazu koksowniczego ok. 1600 Nm3/h. Planowany roczny czas pracy 8000 godzin.

Moc elektryczna będzie częściowo wykorzystywana na potrzeby Koksowni Nowa Częstochowa a częściowo będzie wyprowadzana do krajowego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem lokalnej firmy dystrybucyjnej ELSEN.

Docelowo (po okresie optymalizacji ruchu) układ będzie sterowany i monitorowany zdalnie przez służby Zespołu Elektrociepłowni Kogeneracyjnych, które zostały wyposażone w odpowiednie środki informatyczne. Kolegom z Zespołu Elektrociepłowni Kogeneracyjnych, rozpoczynającym eksploatację tego nowego obiektu życzymy sukcesów w prowadzeniu ruchu.

Wnioskodawca

(lub nr zlecenia)

pracownika PTEP nadzorującego/realizującegoumowę

Pracownik Wnioskodawcy składający wniosek:

Dane użytkownika, któremu ma zostać przydzielona karta (dalej: Użytkownika):

Wnioskowany okres ważności karty F:

Oświadczenie Wnioskodawcy

Osoba dla której wnioskowana jest karta identyfikacyjna została poinformowana przez pracodawcę,że jej dane osobowe będą przetwarzane przez PGNIG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A. z siedzibąJastrzębiu Zdroju przy ul. Rybnickiej 6c.

Wnioskowany użytkownik karty identyfikacyjnej nie był karany za spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz zabór mienia na terenie PGNIG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A.